Z myślą o naszej planecie

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.

Florian Plit

Światowy Dzień Ziemi ma swoją bogatą tradycję. Jego początki sięgają bowiem 1970 r. Od tego czasu wszyscy zatroskani o naszą planetę podejmują cykliczne proekologiczne akcje różnego typu. Ich priorytetem jest promowanie szeroko pojętych postaw sprzyjających ochronie całego globu.

Od lat o Światowym Dniu Ziemi pamięta również społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

W ramach tegorocznych obchodów, geograf Urszula Jeziorna zorganizowała okolicznościowe konkursy ekologiczne. Ich celem było uświadomienie uczniom problemów związanych ze zmianami klimatu, wymieraniem gatunków czy brakiem wody oraz zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny naszej planecie.

Poziom przygotowanych prac był wysoki, charakteryzowały się ciekawym ujęciem tematu i pomysłowością
w uchwyceniu problemu.

Ostateczne wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

• w konkursie na plakat pt. „Przywróć naszą Ziemię"

I miejsce – Jakub Jachnik kl. VII b,

II miejsce – Wojciech Krysztofowicz kl. VII b,

III miejsce – ex aequo Aleksandra Sędziak kl. VIII a, Igor Golon kl. VIII c.

• w konkursie na prezentację multimedialną pt. „Odnawialne źródła energii”

I miejsce – Karol Nowak kl. VIII b,

II miejsce – ex aequo Jan Chabros kl. VII c, Igor Golon kl. VIII c,

III miejsce – ex aequo Tobiasz Jakubowski kl. VII c, Marcelina Wojewoda kl. VIII c.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów. Jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w poszczególnych konkursach.

Urszula Jeziorna