SUKCES OLIWIERA W KONKURSIE INSTALOGIK
Pasja, wytrwałość i logiczne myślenie zaprowadziły aż do finału
InstaLogik to konkurs matematyczno-informatyczny skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Ma on charakter popularyzatorski i odbywa się w pełni online. Każdy uczestnik zakłada indywidualne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera, również w domu.
W tegorocznej edycji konkursu InstaLogik naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów - Jakub i Oliwier Tober. W ramach zajęć informatycznych Laboratorium Przyszłości chłopcy podjęli intensywne przygotowania do pierwszego etapu, rozwijając swoje umiejętności logicznego myślenia, programowania oraz rozwiązywania problemów.
Honorowy patronat nad konkursem objęli Minister Edukacji oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, po raz pierwszy patronat sprawowali Ministerstwo Cyfryzacji oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Etap pierwszy – pierwszy sukces
W wyniku zmagań konkursowych, które trwały do końca października 2025 roku, do drugiego etapu awansował Oliwier, rywalizując z 22 798 uczestnikami, w swojej kategorii wiekowej. Wynik ten otworzył mu drogę do kolejnych wyzwań, których celem było przygotowanie do następnej rundy konkursu. Zadania obejmowały tworzenie algorytmów i rozwiązywanie problemów z pogranicza matematyki, i informatyki - wymagających precyzji, kreatywności oraz konsekwencji w działaniu.
Etap drugi – droga do finału
Oliwier dobrze poradził sobie również w drugim etapie, który odbył się w połowie grudnia 2026 roku. Był jednym z 9 088 osób spośród 14 001, którzy uzyskali wynik powyżej progu punktów wymaganych dla swojego poziomu wiekowego. Dzięki temu zakwalifikował się do trzeciego etapu konkursu, co już samo w sobie było ogromnym osiągnięciem. Przed finałem czekał go kolejny okres intensywnych przygotowań, tym razem obejmujących zadania o naprawdę wysokim poziomie trudności.
Finał – najlepszy w powiecie
W etapie finałowym, który odbył się z końcem marca, Oliwier zakończył rywalizację na 1176. pozycji w Polsce (na 4664 uczestników), 78. pozycji w województwie wielkopolskim (na 311 uczestników). Co najważniejsze, okazał się najlepszym zawodnikiem w powiecie konińskim (na 8 uczestników), potwierdzając tym samym swoje umiejętności i ogromne zaangażowanie.
Gratulacje i podziękowania
Za reprezentowanie szkoły oraz wytrwałą pracę, Oliwier otrzymał gratulacje od pani dyrektor Ewy Ignaczak, która wręczyła mu dyplom w obecności koleżanek i kolegów z klasy.
To piękny przykład, jak pasja i systematyczna praca mogą prowadzić do wyjątkowych osiągnięć.
Mariusz Witkowski
