Niekonwencjonalna lekcja astronomii

21 stycznia 2023 10:44

Planetarium w naszej szkole

20 stycznia 2023 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie mieli możliwość złożenia wizyty w mobilnym Planetarium Nieba Północnego oraz zapoznania się przy tej okazji z określonymi prawami rządzącymi Wszechświatem.

Pokazy odbyły się w specjalnej, nadmuchiwanej kopule, w której system projektorów i rzutników posłużył prezentacji kompletnego wyglądu nieba oraz symulacji ruchu ciał niebieskich.

Całość wzbogacały multimedia oraz efekty specjalne dopełnione profesjonalnym komentarzem.

Dodać należy, iż pod kopułą planetarium wyświetlone były seanse 40-45 minutowe, podczas których pokazano kosmos. Ponadto omówione zostały prawa nim rządzące.

Uczniowie w przystępny i atrakcyjny sposób mogli zrozumieć zjawisko następstwa pór roku, długości dnia i nocy, ruchu obrotowego ciał kosmicznych, zaćmień Księżyca, i Słońca oraz budowę Układu Słonecznego.

Wszyscy uczestnicy prezentacji byli zachwyceni tą niekonwencjonalną lekcją astronomii, której organizatorem była Urszula Jeziorna - nauczyciel geografii.

Na zakończenie niniejszego artykułu śmiało można powiedzieć, iż Planetarium Nieba Północnego to nauka, edukacja i zabawa w jednym, co niewątpliwie sprawdza we współczesnej szkole.

Urszula Jeziorna