sobota, 21 września 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
Statystyki

Wizyt razem:598461
Wizyty dzisiaj:11
Wizyty wczoraj:411
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
3%Google Chrome 76.0.3809.132
Kraje
Poland flag 76%Poland (101465)
Unknown flag 20%Unknown (27324)
Germany flag 2%Germany (2516)
France flag <1%France (487)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (274)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 34.204.194.190
Projekty
Golina pamięta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 25 kwietnia 2010 17:46
Skalowanie czcionki:

Wieczór pełen wzruszeń [GALERIA]

Wieczorek poezjiDnia 21 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbył się Wieczór Poezji poświęcony Michałowi Kobylińskiemu oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę wydarzeń. Uczniowie pragnęli upamiętnić nie tylko ofiary mordu NKWD, pamiętali także o ostatnich wydarzeniach, jakie wstrząsnęły naszym narodem. Spotkanie rozpoczęło się chwilą ciszy, by uczcić śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałą część załogi samolotu - elity państwa polskiego.

Goście lokalnej społeczności, emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów oraz rodzina Kobylińskich doznali wielu chwil wzruszenia słuchając słowa poetyckiego i śpiewanego ukazującego grozę roku 1940. "List katyński" w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pani Moniki Łasińskiej wywołał dreszcz emocji. Pragnąc przybliżyć postać Michała Kobylińskiego zgromadzonym przedstawiono prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Paulinę Kubsik i pana Mariusza Witkowskiego. Dzięki niej goście mogli lepiej poznać kierownika naszej placówki, zobaczyć zdjęcia rodzinne i dokumenty. W ten sposób pan Kobyliński stał się bliższy każdemu z nas. Pani Maryla Stolarek - przedstawiciel rodziny Kobylińskich podziękowała za wspaniałe chwile, pogratulowała utalentowanej młodzieży i ambitnych nauczycieli. Wręczyła na ręce pani dyrektor Jolanty Kruckiej książkę o Turku, miejscu jej zamieszkania, do którego zapraszała serdecznie. Pani dyrektor Jolanta Krucka i koordynator projektu "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" pani Paulina Kubsik wręczyły rodzinie Kobylińskich wielkie zdjęcie tablicy Michała Kobylińskiego znajdującej się w Katyniu oraz płytę z prezentacją multimedialną. Głos zabrała także pani Halina Sznycer będąca pod wielkim wrażeniem występu naszych uczniów. Na koniec, by przywołać wspomnień czar, goście otrzymali z rąk młodszych koleżanek: Klaudii Wicińskiej, Weroniki Gulczyńskiej, Natalii Ligockiej, Marty Łuczak i Karoliny Żmijewskiej pamiątkowe foldery przygotowane przez panią Kubsik i pana Witkowskiego. Atmosferę wieczoru osiągnęliśmy dzięki niezwykłej dekoracji i wystawie pani Żanety Wilant, pani Agnieszki Sołtysiak i pani Justyny Szczot. Goście swoje wrażenia mogli zapisać na kartach pięknej księgi pamiątkowej wykonanej przez panią Magdalenę Mielcarek-Mirek.

Wieczór Poezji uczcił pamięć pomordowanych strzałem w tył głowy oraz ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Ujawnił też talent prowadzących Martyny Molendy i Adama Matlewskiego oraz recytatorów przygotowanych pod okiem i według autorskiego scenariusza pani Kubsik. Byli nimi: Krystian Nowak (VIb), Nikola Szygenda (VIc), Julia Ignaczak (VIc), Sandra Oliwa (VIa), Jakub Liczbiński (VIb), Nikola Kopeć (VIc), Agnieszka Kucharska (VIc) i Piotr Sobczak (Vd), który także zagrał na syntezatorze. W skład chóru weszły: Klaudia Krzemińska (VIa), Martyna Krzyżaniak (VIa), Patrycja Dębowa (VIb), Dominika Cybulska (VIb), Paulina Kirowska (VIb), Sylwia Hyża (VIb), Sara Bodzianowska (VIc), Oliwia Lewandowska (Vc).

W tym szczególnym wieczorze towarzyszyli nam przedstawiciele mediów, regionalnej prasy i telewizji, którzy upamiętnili spotkanie oraz przeprowadzili wywiady wśród organizatorów i występujących.

Paulina Kubsik

 

Poprawiony: wtorek, 27 kwietnia 2010 21:33
 
Inscenizacja w kościele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 19 kwietnia 2016 13:40
Skalowanie czcionki:

Chrzest Polski u Matki Bożej Szkaplerznej

Inscenizacja w kościele1050 lat - ten właśnie okrągły przedział czasu upłynął dokładnie od momentu symbolicznego włączenia formującego się państwa polskiego w krąg krajów chrześcijańskich (966 – 2016). Wszystko to za sprawą decyzji, którą podjął władca Polan – Mieszko I i nie tylko w swoim imieniu, ale jak się okazało na przestrzeni lat także przyszłych pokoleń.

Ta jubileuszowa 1050. rocznica od tego przełomowego momentu sprzyjała organizowaniu w Polsce uroczystości i akcji upamiętniających tamto wydarzenie. Na pewno na gruncie lokalnym śmiało można powiedzieć, że wpisało się w nie przedstawienie przygotowane przez dzieci z koła misyjnego, które prężnie funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod czujnym okiem ich opiekunki i jednocześnie katechetki s. Liliany Sochy SDP. Co jakiś czas grupa przygotowujeInscenizacja w kościele bardzo ciekawe w swojej formie inscenizacje. Upust swoim aktorskim zacięciom dają następnie podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Jubileuszowe świętowanie rocznicy przyjęcia chrztu także było doskonałym sposobem na uwydatnienie swoich zdolności. Dzieci (V b – Julia Duchnik, Alan Tomczak, Kamila Kusiołek, Kinga Szubińska, Martyna Woźna, Paweł Górniak, Kacper Grzelak, Mikołaj Nowak, VI a - Weronika Wojciechowska, Weronika Dybczak, VI b – Zuzanna Kowalska, VI c – Milena Dąbrowska, IV c – Gabriela Jakubowska, zerówka – Amelia Wojciechowska, Dominika Piaskowska) pod kierunkiem s. Liliany w bardzo ciekawych strojach, stosownych do epoki średniowiecza, posiłkując się odpowiednimi atrybutami i rekwizytami odegrały 17 kwietnia 2016 r., w niedzielę Dobrego Pasterza sceny wiążące się z wydarzeniami z 966 r. Zaakcentowały przyczyny, skutki i znaczenie przyjęcia przez Mieszka chrztu. Najistotniejszym jednak momentem gry młodych adeptów minisztuki teatralnej było samo przyjęcie sakramentu przez księcia, wywodzącego się z rodu Piastów. Przedstawienie bardzo podobało się oglądającym, czego wyraz dali poprzez gromkie brawa dla młodych artystów tuż po zakończeniu przedstawienia.

***

Wspomniana wyżej inscenizacja w kościele to kolejna kreatywna inicjatywa, która wpisała się w realizację szkolnego projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski.”

Przemysław Ciesielski


***

Serdecznie dziękuję Pani Stanisławie Jasiczek z Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Kawnicach za życzliwość i wypożyczenie rekwizytów na użytek przedstawienia.

s. Liliana Socha SDP

 

 

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2016 09:15
 
HAPPENING NA PRZERWIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 14 września 2016 12:28
Skalowanie czcionki:

Bohater z książki kredą malowany

Bohater z książkiZachęcić uczniów do sięgania po książkę nie tylko z obowiązku jest wiele. O jednym z nich, może mniej spotykanym, który przy okazji niewątpliwie podziałał na wyobraźnię młodego czytelnika przeczytacie poniżej...

14 września 2016 r. z inicjatywy Przemysława Ciesielskiego zorganizowano niecodzienny happening. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie podczasBohater z książki tzw. „długiej przerwy”, używając kredy namalowały na kostce brukowej, którą nota bene wyłożony jest plac apelowy - bohaterów z ulubionych książek. Portrety te przedstawiały postaci te znane jak i mniej znane. Świadczyło to o tym, że uczniowie sięgają nie tylko po obowiązkowe lektury. Czytają, bo lubią...

Bohaterowie z książkiNa zakończenie dodać należy, że wykonane kredą na kostce brukowej prace plastyczne wpisały się w cykl zadań innowacji pedagogicznej „NAUKA+ZABAWA=SUKCES” oraz projektu edukacyjnego: „Czytamy, więc się ubogacamy”. Przede wszystkim jednak były niekonwencjonalnym sposobem na realizację kierunków polityki MEN w zakresie „UPOWSZECHNIANIA CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I ROZWIJANIA KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH”.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: poniedziałek, 19 września 2016 13:31
 
Zwieńczyli projekt PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 23 kwietnia 2010 19:05
Skalowanie czcionki:

To było wydarzenie! [GALERIA]

Odsłonięcie obeliskuOkrągłe rocznice skłaniają do zadumy. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie 70. rocznica wydarzeń w Katyniu skłoniła także do podjęcia działań zakrojonych na szeroką skalę.

Przystępując we wrześniu do ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat objął śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, opracowaliśmy dostępną w archiwum naszej placówki dokumentację: „Szukaliśmy daleko, a okazało się, że śpimy na diamentach”. Dotarliśmy do świadectw sygnowanych podpisem kierownika Kobylińskiego. Przeprowadziliśmy wywiady wśród seniorów lokalnej społeczności. Przygotowaliśmy do sprzedaży cegiełki zbierając fundusze na ten szczytny cel. Emocje sięgnęły zenitu, gdy udało nam się skontaktować z rodziną Kobylińskich mieszkającą nie tylko w naszym regionie, ale także w różnych zakątkach świata (Australii, Stanach Zjednoczonych). Bazując na opracowanych informacjach podjęliśmy się wielu zdań: przeprowadziliśmy lekcje wychowawcze związane z tematyką Zbrodni KatyńskiejMichała Kobylińskiego, wykonaliśmy gazetki w salach, zorganizowaliśmy wystawy, przeprowadziliśmy liczne konkursy, odbył się Wieczór Poezji, publikowano także informacje w prasie.

Pragnąc dać trwały wyraz naszej pamięci posadziliśmy dąb, a dnia 15 kwietnia został odsłonięty i poświęcony obelisk Michała Kobylińskiego oraz wszystkich Ofiar Katyńskich. Całą uroczystość  poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej przez wikariusza biskupiego ks. prałata Wojciecha Kochańskiego,   kawnickiego proboszcza ks. Zygmunta Grochowiaka oraz golińskiego wikariusza ks. Henryka Tomczyka. We mszy udział wzięły sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie i szkolne. Po modlitwie nastąpił przemarsz na plac szkolny. Całość rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Gości powitał burmistrz Tadeusz Nowicki. Po jego przemówieniu poświęconemu nie tylko zbrodni katyńskiej i kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie, ale  i ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, których zebrani uczcili chwilą ciszy,  głos zabrała pani Maryla Kobylińska - Stolarek. Dla niej zamordowany w Katyniu Michał Kobyliński był stryjecznym dziadkiem. Odsłonięcia obelisku dokonali burmistrz Tadeusz Nowicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Jolanta Krucka oraz przedstawiciel rodziny Kobylińskich. Po nim uczniowie golińskiej "podstawówki" zaprezentowali swe umiejętności recytatorskie i wokalne przepięknym utworem "List Katyński". Po wystąpieniu Agnieszki Kucharskiej, Adama Matlewskiego oraz szkolnego chóru przedstawiciel 33. Bazy Lotniczej z Powidza, która uświetniła uroczystość, kapitan Sebastian Ottemburger odczytał Apel Pamięci. Dopełniając doniosłości tego wydarzenia zebrani byli świadkami salwy honorowej. Następnie delegacje złożyły kwiaty. Rangę uroczystości podniosła także obecność Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSGE im. S. Staszica z Konina, Grupa Rekonstrukcji Historycznej II Liceum im. K. K. Baczyńskiego z Konina. Burmistrz Goliny oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zaprosili parlamentarzystów m.in. Tadeusza Tomaszewskiego, znamienitych gości, w tym majora Marka Kosickiego, majora Zbigniewa Nizgorskiego, podpułkownika Piotra Krajewskiego, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich panią Barbarę Kaszubę, Przewodniczącego Rady Miasta Konina pana Wiesława Steinke, Radnych Powiatu Konińskiego pana Zenona Paszka i pana Antoniego Kulczaka, dyrektor PSSE panią Jolantę Walkusz, wójtów i sołtysów, radnych Gminy Golina, prezesów gminnych jednostek OSP, dyrektorów szkół, kierowników ZEAS i ZGKiM, Domu Kultury i Biblioteki w Golinie. Niezwykle wymowna była obecność rodziny Michała Kobylińskiego z Turku, Rychwała i Katowic. Senior rodu, Jan Kobyliński pamięta swego wuja i ze łzą w oku przywołuje wspomnienia. W uroczystości brali udział kombatanci wojenni, uczniowie, nauczyciele oraz społeczność lokalną. Imponujący wkład, jaki włożyła nasza placówka w organizację tego jakże wymownego przedsięwzięcia, dostrzegł Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, obejmując patronat honorowy nad uroczystością. W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem nie mógł osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, ale reprezentowali go Jacek Ignaczak i Wioletta Cieślak. Osoby, które nie mogły przybyć pamiętały o naszym zaproszeniu i wystosowały list. Otrzymaliśmy pismo z Biura Poselskiego Platformy Obywatelskiej Tomasza Piotra Nowaka oraz od pani Krystyny Pośledniej z upoważnienia Marszałka Województwa Marka Woźniaka oraz Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pana Andrzeja Grzeszczaka. Po uroczystości goście mogli podziwiać przepiękną wystawę upamiętniającą ofiary sprzed 70 lat, jak i te z 10 kwietnia 2010 r., przy tablicy której można było dostrzec palący się znicz oraz kwiaty. Wystawa była syntezą prac uczniowskich oraz autentycznych dokumentów zaprezentowanych w gablotach. Tę samą wystawę mogli przez następne dni zwiedzać goście z Zagórowa, uczniowie ze szkoły Podstawowej w Przyjmie oraz najmłodsi gości z przedszkola, którzy zostali wtajemniczeni w działania projektowe naszej placówki przez Paulinę Kubsik, przez co poznali lepiej Michała Kobylińskiego. Jego postać, jak i pana Litmana (którego dokumenty znalazły się w jednej z gablot) - ludzi związanych z Goliną, sprawiła, że zbrodnia katyńska nabrała innego wymiaru. Miłym akcentem dla gości był folder upamiętniający uroczystość odsłonięcia obelisku i postać Michała Kobylińskiego.

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie włożyła wiele trudu  serca  przygotowanie tej doniosłej uroczystości, ale nie byłoby to możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Goliny, którzy podzielili się wspomnieniami, użyczając dokumentów z rodzinnych zbiorów. W tym miejscu pragniemy podziękować p. Elżbiecie Ciesielskiej, p. Halinie Jóźwiak, p. Bolesławowi Majewskiemu,  p. Helenie Osowicz, p. Józefowi Walczyńskiemu. Jak do każdego tak dużego przedsięwzięcia potrzebne było wsparcie finansowe. Uzyskaliśmy je od panów Ryszarda Derka, Stanisława Durkiewicza, Jana Przybylskiego, Eugeniusza Przybyły, Marka Skoraszewskiego, Jerzego Wróblewskiego, pani Leokadii Szczepaniak, KWB Konin oraz GS Golina, za co serdecznie dziękujemy. Zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie uroczystości dostrzegali goście wyrażając swój podziw. Słowa zachwytu płynące zewsząd to dowód na to, że po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie udowodniła swój profesjonalizm.

Projekt "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" został zrealizowany, co nie oznacza, że społeczność szkolna na tym poprzestanie. Nasze serca zostały otwarte na krzewienie patriotyzmu. Mieszkańcy Goliny przekazują nam informacje i materiały o członkach swoich rodzin zamordowanych przez NKWD. Z pewnością kolejne pokolenia dowiedzą się o poległych, by pamięć nie zaginęła.

Wielu inicjatyw podejmowała się Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Ale tak epokowego odkrycia, nieocenionego pod względem doniosłości, zasięgu i refleksyjności nad poszanowaniem życia drugiego człowieka, nie było i szybko nie będzie.Pragniemy wprowadzić w czyn jakże znamienne słowa: „Przebaczyć tak, zapomnieć nie”. Stawiając obelisk chcemy pokazać, że „Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju”. W końcu „… tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy, pamięć nie dała się zabić...".

Koordynator projektu: Paulina Kubsik

Poprawiony: poniedziałek, 22 października 2012 20:01
 
Z okazji rocznicy Chrztu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 19 kwietnia 2016 12:59
Skalowanie czcionki:

Miniwystawa w bibliotece

Wystawa w biblioteceW Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku polski książę Mieszko I został ochrzczony. Datę tę uważamy za historyczny początek państwa polskiego. Od tej pory znaleźliśmy się w wielkiej chrześcijańskiej rodzinie. Chcąc uczcić to ważne wydarzenie, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie przystąpiła do projektu edukacyjnego „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano miniwystawkę. Znalazły się na niej różnego typu publikacje, poszerzające wiedzę dzieci na ten temat.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w szkolnej książnicy! :-)

Teresa Niemczynowicz

Poprawiony: środa, 20 kwietnia 2016 14:34
 
DYREKCJA, NAUCZYCIELE, SIOSTRY, UCZNIOWIE… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 06 września 2016 14:32
Skalowanie czcionki:

...czytali „Quo vadis”

Narodowe czytanie„Narodowe Czytanie” - to akcja, która od lat ma na celu zachęcenie naszych rodaków do sięgania po słynne dzieła wybitnych pisarzy i to nie tylko od święta. W tym roku wszyscy chętni zmagali się z tekstem „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tę wielką, powszechną inicjatywę, której patronowała Para Prezydencka, wpisała się także społeczność SzkołyNarodowe czytanie Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Fragment XII części nagrodzonego Noblem dzieła przeczytali we własnej interpretacji: dyrektor Jolanta Krucka, nauczyciele - Iwona Kasprzak, Paulina Kubsik, s. Liliana Socha CSDP, s. Laurencja Chodźko CSDP, Agnieszka Sołtysiak, Magdalena Mielcarek-Mirek oraz uczniowie - Barbara Stolarska (VIa), Daria Marciniak (VIa), Weronika Piątkowska (VIc) i Piotr Kucharski (VIa). W akcję włączył się także praktykant - Jakub Siutkowski.

Narodowe czytanieHappening, który został zorganizowany na dziedzińcu szkoły przez polonistęPrzemysława Ciesielskiego we współpracy z Beatą Matczak i Magdaleną Mielcarek-Mirek spotkał się z zaskakującą aprobatą ze strony społeczności golińskiego „Julka”. Narodowe czytanie

Warto zauważyć, iż niewątpliwymi „smaczkami” zorganizowanego przedsięwzięcia, oprócz czytania, było stemplowanie pamiątkową pieczęcią przyniesionych przez uczniów zeszytów oraz spotkanie z samym autorem powieści – Henrykiem Sienkiewiczem. W rolę pisarza z epoki pozytywizmu wcielił się z niezwykłym przejęciem i żyłką aktorską Adam Karnafel z kl. VIc

Na zakończenie niniejszego artykułu warto dodać, że wspomniany wyżej niekonwencjonalny sposób spojrzenia na głośne czytanie niełatwego wcale w swojej treści i przesłaniu „Quo vadis”, przypomniał uczniom o potrzebie dbałości o nasz rodzimy język i narodową tożsamość.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: piątek, 23 września 2016 07:45
 
ŚWIĘTUJEMY 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
sobota, 12 marca 2016 22:31
Skalowanie czcionki:

W ramach projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie podjęli pierwsze działania, które mają na celu kształtowanie patriotyzmu i kultywowanie historii naszej Ojczyzny. I tak, zgodnie z zapowiedzią, prezentujemy krótkie informacje o już zrealizowanych inicjatywach.

  • Mieszko I widziany oczami dziecka.

Chrzest PolskiDzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wzięły udział w projekcie edukacyjnym pod tytułem  „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Iwonę DerekAleksandrę Bukowską dzieci bliżej poznały postać Mieszka I. Pytania, jakie zadawałyChrzest Polski przedszkolaki świadczą o dużym zainteresowaniu dzieci tą tematyką. Z przygotowanego materiału maluchy dowiedziały się, że Mieszko I to Książę Polski, który wywodził się z dynastii Piastów i sprawował władzę od około 960 r. Poznały cechy charakterystyczne wyglądu Mieszka I. Zdobyte informacje okazały się przydatne do wykonania portretu księcia. Talent i zaangażowanie naszych milusińskich można podziwiać zwiedzając wystawę.

Iwona Derek

Poprawiony: poniedziałek, 18 kwietnia 2016 15:56
Więcej…
 
Na rzecz dziedzictwa narodowego. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 29 lutego 2016 19:05
Skalowanie czcionki:

Projekt na jubileusz Chrztu Polski.

2016.02.29_chrzest_logoZ okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie weźmie udział w ciekawych, projektowych inicjatywach mających na celu kształtowanie patriotyzmu i kultywowanie historii naszej Ojczyzny. W ramach cyklu kreatywnych działań, uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami przypomną to kluczowe w dziejach Polski wydarzenie poprzez przygotowanie m.in.: przedstawienia, plakatów, prac plastycznych, albumów, prezentacji multimedialnych, konkursów, ulicznego maratonu oraz happeningu. Wszystko to w ramach projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”, którego założenia wcielane będą w życie od 1 marca do 31 maja 2016 r.
O podejmowanych inicjatywach informować będziemy na bieżąco.

Przemysław Ciesielski

 
Przedstawienie na golińskim rynku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 15 kwietnia 2016 14:56
Skalowanie czcionki:

Chrzest Polski u... „stóp” Kazimierza Wielkiego

Przed wiekami powołani,
prawdę Pana poznaliśmy,
my Polanie i Wiślanie,
Trójcy chwałę oddajemy.

Zostaliśmy zanurzeni,
uświęceni, namaszczeni,
w imię Ojca Przedwiecznego
Syna Jego i Ducha Świętego. (...)

happeningTakimi oto słowami wymownego hymnu wyrecytowanego przez Wiktorię Tamulską (Vc) rozpoczął się 15 kwietnia 2016 r. okolicznościowy, jubileuszowy happening, któremu przyświecało hasło: „Minęło 1050 lat”. Został on zorganizowany tuż u symbolicznych „stóp” króla Kazimierza Wielkiego przez Beatę Matczak, Magdalenę Mielcarek – Mirek i Przemysława Ciesielskiego (pomysłodawca akcji) ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie we współpracy z Aliną Przybysławską, dyrektorem domu kultury Damianem Ciesielskim i instruktor plastyki Edytą Jachnik. To właśnie wspomniany wyżej władca wywodził się z dynastii Piastów. Rodu, z którego wyszedł jego praojciec Mieszko I - zapamiętany i zapisany wielkimi zgłoskami na kartach historii. Właśnie heroiczna tego księcia doprowadziła do zapoczątkowania istnienia państwa polskiego poprzez przyjęcie chrztu w 966 r.
Dokładnie dzień po 1050 latach od tego wiekopomnego momentu w „sercu” miasta zgromadzili się zaproszeni goście: Burmistrzhappening Goliny Mirosław Durczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Furmaniak, ks. dziekan Andrzej Urbański, ks. prałat Marian Górski, wikariusz - ks. Artur Kazecki, przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Gradecka, emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Halina Sznycer, dyrektor Jolanta Krucka, wicedyrektorzy Katarzyna SzadkowskaJoanna Smuszkiewicz, emerytowana polonistka Elżbieta Gulczyńska oraz uczniowie klas: Ia, II a, IIIb, IVb, Va, Vc, VIb wraz z nauczycielami (Iwoną Kasprzak, Danutą Wysokowską, Aliną Król, s. Lilianą Sochą SDP, Agnieszką Sołtysiak, Moniką Łasińską, Katarzyną Marzol, Tomaszem Borowskim), Haliną Nowicką i lokalną społecznością.

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 14:42
Więcej…
 
Na obchodach w Gnieźnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 15 kwietnia 2016 14:44
Skalowanie czcionki:

Goliński akcent na 1050. rocznicy

1050 lat temu przedstawiciel rodu Piastów - książę Mieszko I przyjął chrzest, co symbolicznie uznawane jest przez historyków za swoiste położenie podwalin pod nasze państwo i tym samym zaliczenie formującej się Polski w poczet schrystianizowanych krajów Europy. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy, w roku 2016 w całej ojczyźnie odbywały się cykliczne uroczystości, mające na celu przywrócenie pamięci o tak ważnym wydarzeniu z 966 r.

Kulminacja obchodów przypadała na dni od 14 do 16 kwietnia 2016 r. zarówno w Gnieźnie jak i Poznaniu. Przyświecało im wymowne w swojej treści hasło: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

Jubileusz Chrztu GnieznoNa uroczystościach w pierwszej stolicy Polski miała swój akcent także Golina, w tym swoista delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego. W jubileuszowej Mszy św. w prastarej katedrze z udziałem EpiskopatuJubileusz Chrztu Gniezno Polski, Prezydenta RP - Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu uczestniczyli m.in. ks. proboszcz Andrzej Urbański, s. Laurencja Chodźko SDP i s. Elizeusza Golak SDP z golińskiej Wspólnoty Sióstr Opatrzności Bożej oraz Przemysław Ciesielski. Eucharystii przewodniczył Legat Papieski kardynał Pietro Parolin Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Słowo Boże wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Ponadto ważnymi punktami jubileuszowej Eucharystii były posłanie misjonarzy i pożegnanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Na zakończenie warto dodać, że gnieźnieńskie uroczystości z 14 kwietnia 2016 r. w doskonały sposób posłużyły podkreśleniu rangi i wielkiego znaczenia Chrztu Polski, który wywarł niezatarte znamię na przyszłych pokoleniach i szeroko pojętej kulturze, nauce i zapewne całej późniejszej tradycji.

Przemysław Ciesielski


Poprawiony: poniedziałek, 18 kwietnia 2016 15:50
 
«« start  poprz. 1 2 3 4  nast.  koniec »»

Strona 4 z 4
© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information