sobota, 21 września 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Statystyki

Wizyt razem:598459
Wizyty dzisiaj:9
Wizyty wczoraj:411
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
3%Google Chrome 76.0.3809.132
Kraje
Poland flag 76%Poland (101465)
Unknown flag 20%Unknown (27322)
Germany flag 2%Germany (2516)
France flag <1%France (487)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (274)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 34.204.194.190
Projekty
1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 23 maja 2016 19:19
Skalowanie czcionki:

Bieg z historią w tle

Bieg ulicami GolinyNa przełomie marca i maja, uczniowie, i nauczyciele ze Szkoły Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie podjęli się szeregu ciekawych w swojej formie inicjatyw. Wszystko to w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski

Jedną z nich była organizacja biegu ulicami naszego miasta 23 maja 2016 r. Maraton, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI, rozpoczął się od przemarszu z transparentami, na których widniały hasła: „Biegniemy dla Polski. 966-2016”. Później przyszedł czas na część właściwą przedsięwzięcia. Bieg ulicami GolinyUczniowie stanęli na starcie. I potem zaczęło się… Trasa biegu wiodła ulicami Marii Konopnickiej i Okólną. Frekwencja dopisała w nim stuprocentowa.

Bieg ulicami GolinyCieszy fakt, że przedsięwzięcie mające na celu upamiętnienie wydarzeń z historii Polski, przyczyniło się do integracji dzieci i rodziców oraz ruchu na świeżym powietrzu. Oto przecież chodziło – tak zgodnie stwierdzili organizatorzy biegu - nauczyciele wychowania fizycznego - Liliana Czajkowska, Tomasz Borowski i Piotr Jabłoński.

Liliana Czajkowska

***

Serdecznie dziękujemy Policji i Straży Miejskiej w Golinie za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom maratonu.

Organizatorzy

Poprawiony: poniedziałek, 23 maja 2016 20:38
 
PROMUJEMY CZYTELNICTWO INACZEJ NIŻ ZWYKLE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 17 października 2016 13:29
Skalowanie czcionki:

MOLIKI - reaktywacja

MOLIKIDla zwiększenia świadomości i celowości sięgania po książkę, i to nie tylko z czysto uczniowskiego obowiązku, polonista - Przemysław Ciesielski reaktywował na wzór minionego roku szkolnego akcję przygotowania tzw. „zachętek” do czytania. Odzew ze strony uczniów był zaskakujący.

Dzieci z IVc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wykonały ciekawe w swojej formie i ogólnym wyrazie - „Moliki”. Czwartoklasiści przygotowali bardzo oryginalne prace przestrzenne. Warto tutaj wspomnieć choćby: sówkę, dżdżownicę, kota, psa czy powszechnie znanego Plastusia.

Ich dzieła zostały wyeksponowane w zaaranżowanej miniwystawie na parterze budynku golińskiego „Julka”.

Przemysław Ciesielski

 
Urzeczeni wycieczką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 28 listopada 2010 13:59
Skalowanie czcionki:

Podążali śladami Fryderyka Chopina [GALERIA]

Uczestnicy i organizatorzy wycieczki w Żelazowej WoliKażda wycieczka niesie z sobą pokaźną dawkę pozytywnych emocji, a w konsekwencji garść wspomnień. Przyczynia się do poszerzenia horyzontów umysłowych, rozwijania pasji i zainteresowań.

10 listopada uczniowie z klas: VI c, VI a, I c, II a wraz z nauczycielkami: Moniką Łasińską, Kornelią Topor Pustelnik, Magdaleną Mielcarek Mirek, Arletą Skibińską ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie udali się do miejsc związanych z postacią wybitnego pianisty – Fryderyka Chopina. Swoją podróż rozpoczęli od Żelazowej Woli – miejsca urodzin geniusza muzyki. Tam zobaczyli dworek otoczony pięknym parkiem.  Zachwycił on wszystkich kolorami jesieni. Wewnątrz uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć portrety rodziców oraz rodzeństwa Fryderyka Chopina. Tam też wpisali się do księgi pamiątkowej, aby w ten sposób zaakcentować swoją obecność w tamtym miejscu.

Należy nadmienić, iż wśród drzew i łąk ukazywał się mostek łączący brzegi rzeczki Utraty, będący dopełnieniem mazowieckiego krajobrazu.

Kolejnym etapem wycieczki była Warszawa, a konkretnie rzecz ujmując zwiedzanie Współczesnego Muzeum Fryderyka Chopina. Miejsce to urzekło nie tylko unikatowym wnętrzem, ale przede wszystkim elektronicznym przekazem informacji z życia i twórczości samego mistrza.

Warto było zobaczyć Żelazową Wolę i warszawskie muzeum, ponieważ każdy, nawet najmniejszy zwiedzający znalazł tam ciekawostki o kompozytorze na miarę swoich zainteresowań.

Wycieczkę, która odbyła się w ramach projektu „Fryderyk Chopinmistrz fortepianu” można zaliczyć do udanych. Na pewno na długo pozostanie ona w pamięci jej uczestników.

Monika Łasińska
Przemysław Ciesielski
Poprawiony: poniedziałek, 06 grudnia 2010 00:24
 
Pamiętamy o pomordowanych w Katyniu! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 17 kwietnia 2014 22:31
Skalowanie czcionki:

Michał Kobyliński – bohater Encyklopedii Wielkopolan

Kącik poświęcony Michałowi Kobylińskiemu15 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im Juliusza Słowackiego w Golinie odbyła się uroczystość poświęcona Michałowi Kobylińskiemu i wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. W tym dniu, po odczytaniu Apelu Pamięci, donośnie rozbrzmiała salwa honorowa.

Jan KobylińskiW uroczystość, za zgodą Pani Dyrektor Jolanty Kruckiej, zaangażowali się również uczestnicy projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan, którzy opracowują biografię Michała Kobylińskiego, prowadząc aktywne badania. Uczniowie, w trakcie uroczystości, po raz kolejny spotkali się z seniorem rodu Kobylińskich, panem Janem Kobylińskim, którego wcześniej odwiedzili w jego domu w Siąszycach, a zdobytą wiedzę i materiały wykorzystali, pomagając w przygotowaniu wystawy. Dzieci stworzyły kącik CDEW, przygotowały tablicę informacyjną, poświęconą bohaterowi i odczytały listy z obozów jenieckich, pisane do bliskich.

Uczestnicy CDEW pięknie prezentowali się w mundurkach i strojach ludowych, aktywnie oprowadzając zwiedzających po wystawie. Dzieci pracowały pod opieką nauczycielki, Aleksandry Gołdych i przy pomocy p. Beaty Matczak.

Aleksandra Gołdych,
uczniowie grupy projektowej

 
Ciąg dalszy projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 24 stycznia 2016 15:35
Skalowanie czcionki:

W ramach tematu:Domy 966-2016

Kolejne dni stycznia jubileuszowego roku 2016 i na przysłowiowe „tuż” przed feriami zimowymi, dowiodły niestrudzonej pracy uczniów i nauczycieli nad realizacją wytycznych projektu edukacyjnego: „Szkoła dziedzictwa. Projekt 966”.

O kolejnych podjętych działaniach poniżej. Zapraszamy do lektury!

Poprawiony: czwartek, 25 lutego 2016 17:24
Więcej…
 
BĄDŹCIE WIERNI… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 04 maja 2016 15:29
Skalowanie czcionki:

...Łasce Chrztu Świętego

Konkurs plastycznyZ okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski na przełomie marca i kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bądźcie Wierni Łasce Chrztu Świętego”. Wzięło w nim udział 86 uczniów z klas I - III, przygotowanych przez organizatorkę rywalizacji s. Laurencję Chodźko SDP.

Dzieci w swoich pracach połączyły przeszłość z teraźniejszością. Ukazały w nich pierwszy chrzest, który otworzył im drogę do Boga oraz wierność łasce tegoż sakramentu.

Dzięki wspomnianemu wyżej konkursowi plastycznemu dzieci odkrywały prawdę, czasem niedostępną dla dorosłych -Konkurs plastyczny Konkurs plastycznychrzest nie jest tylko jednorazowym wydarzeniem z zamierzchłej przeszłości, ponieważ jego skutki trwają zawsze, aż po wieczność. Prace milusińskich pokazały dobitnie, że ten pierwszy sakrament to nie folklor ludowy przedłużający lany poniedziałek, ani obrzęd zwyczajowy, jak święconka czy choinka. To działanie samego Stwórcy w duszy człowieka, swoisty akt Miłosierdzia, który gładzi grzechy i czyni go dzieckiem Bożym. Chrzest święty stanowi zaproszenie do przeżycia wspaniałej przygody życia z Najwyższym.

Na zakończenie dodać należy, iż wszystkie wyróżnione prace milusińskich z klas I-III można  podziwiać na specjalnie zorganizowanych wystawach w szkole i kościele parafialnym.

***

Serdecznie dziękuję Wszystkim Dzieciom za zaangażowanie i udział w konkursie w ramach projektu edukacyjnego: "Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski"!

s. Laurencja Chodźko SDP

Poprawiony: środa, 04 maja 2016 20:24
 
W HOŁDZIE ROBOTNIKOM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 06 maja 2016 14:55
Skalowanie czcionki:

Prolog do projektu „Poznański Czerwiec'1956. Pamiętamy!”

Poznański Czerwiec60. rocznica Poznańskiego Czerwca'56 przyczynia się do kształtowaniu lokalnego patriotyzmu. Na pewno pomagają w tym różne ciekawe przedsięwzięcia, sprzyjające uczczeniu pamięci tych, co walczyli za prawo, wolność i chleb, a realizowane przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. „Poznański Czerwiec'1956. Pamiętamy!”, bo o nim mowa - to projekt edukacyjny, który  ugruntowuje wiedzę uczniów o tych niełatwych w historii stolicy Wielkopolski wydarzeniach.

O inicjatywach podjętych w jego ramach piszemy poniżej.

Poprawiony: sobota, 07 maja 2016 09:37
Więcej…
 
Warto czytać! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 03 października 2016 13:11
Skalowanie czcionki:

Czwartoklasiści zachęcają do czytania…

Czwartoklasiści czytająJak ważną rolę w życiu odgrywa książka  wie każdy, kto po nią sięga. Szkoła krzewi czytelnictwo wśród dzieci. Stara się promować je w sposób innowacyjny. Wykorzystuje do tego każdą okazję. Wpisując się w ten trend, a jednocześnie realizując tematykę zajęć dotyczącą niewerbalnych sposobów komunikacji, uczniowie klas czwartych pod okiem nauczycielki Pauliny Kubsik przygotowali znaki, które zachęcają do czytania. Trzeba przyznać, że wykazali się kreatywnością i wyobraźnią. Ciekawe prace, świadomość roli książki w życiu człowieka to tylko niektóre efekty tego przedsięwzięcia.

Paulina Kubsik

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 13:11
 
Projekt: Fryderyk Chopin - mistrz fortepianu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
środa, 02 lutego 2011 13:17
Skalowanie czcionki:

W podzięce mistrzowi za talent [GALERIA]

W 2010 roku minęło dokładnie 200 lat od przyjścia na świat jednego z najsłynniejszych, bo znanych na całym świecie polskich muzyków. Chodzi tutaj o nikogo innego jak o urodzonego w Żelazowej Woli - Fryderyka Chopina.

Realizatorki projektuDla uczczenia wspomnianego wirtuoza, a przede wszystkim jego wyjątkowego talentu nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie: Monika Łasińska, Magdalena Mielcarek - Mirek, Kornelia Topor - Pustelnik zrealizowały projekt edukacyjny. Obejmował on szereg działań aktywizujących całą społeczność placówki w uczczenie tak ważnej, okrągłej rocznicy. W ramach projektu nad wejściem głównym do szkoły umieszczono znacznych rozmiarów baner upamiętniający Rok Chopinowski. Ponadto przeprowadzono tematyczne konkursy: plastyczny na portret muzyka, poetycki na wiersz o kompozytorze, twórczy na folder o życiu i twórczości wirtuoza. Dodatkowo zorganizowano nostalgiczny wieczorek poświęcony tak zacnej postaci. Przygotowano wystawę poświęconą Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina oraz upamiętnieniu śmierci kompozytora. Ponadto dzieci wraz opiekunkami podążyły śladami mistrza do Żelazowej Woli celem zwiedzenia parku i dworku. Ponadto odwiedziły Współczesne Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Oprócz tego zorganizowano konkurs plastyczny dotyczący wspomnień dzieci ze wspomnianej wcześniej wycieczki.

Zaproszony gość i gospodarze prelekcji Okolicznościowe podsumowanie projektu edukacyjnego „Fryderyk Chopin - mistrz fortepianu” miało miejsce 19 stycznia i składało się z dwóch odsłon. Pierwsza z nich odbyła się w auli Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Było to spotkanie z Henrykiem Janaskiem - Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Znawca tematyki chopinowskiej w trafny sposób przedstawił okoliczności pobytu mistrza fortepianu na jednym z wesel w Żychlinie. Wygłoszona przez gościa prelekcja, który przybył na zaproszenie Dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie Żanetty Matlewskiej bardzo podobała się zgromadzonej w auli publiczności. Drugą odsłoną podsumowania projektu stanowiła misternie wykonana w miejscowej sali gimnastycznej wystawa poświęcona mistrzowi, którą z zapartym tchem obejrzeli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego.

Mimo, że Rok Chopinowski dobiegł końca, warto jednak nie tylko od święta pamiętać o wyjątkowej klasy mistrzu fortepianu.

Monika Łasińska
Przemysław Ciesielski

Poprawiony: czwartek, 10 lutego 2011 00:03
 
Uroczystości katyńskie w naszej szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 17 kwietnia 2014 22:44
Skalowanie czcionki:

Okolicznościowa wystawa [GALERIA]

Uczestnicy projektuSłowa ojca Józefa JońcaTam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy" stały się mottem przewodnim wystawy zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie z okazji uroczystości poświęconej Michałowi Kobylińskiemu oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Wystawa przygotowana została dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi. Zwiedzający mogli obejrzeć tablice poświęcone Zbrodni Katyńskiej, Michałowi Kobylińskiemu, Stanisławowi Litmanowi, a także dokumenty związane z tymi postaciami, kącik żołnierski, okolicznościowe medale, prezentację multimedialną, przeczytać wiersze napisane przez dzieci oraz podziwiać wykonane przez naszych uczniów piękne plakaty i albumy. Po wystawie zwiedzających oprowadzali uczestnicy projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan, którzy prowadzą działania badawcze, dotyczące postaci kierownika naszej szkoły – zamordowanego w Katyniu Michała Kobylińskiego.

Aleksandra Gołdych

Poprawiony: czwartek, 17 kwietnia 2014 22:57
 
Ciąg dalszy projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
wtorek, 09 lutego 2016 23:06
Skalowanie czcionki:

Kolejne inicjatywy

Początek lutego 2016 r. dowiódł kolejnych akcji podejmowanych przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie w ramach projektu edukacyjnego: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966”.

Opis kolejnych w niniejszym artykule.

Domy w Golinie kiedyś a opis domów w literaturze

SpotkanieZdjęcia jako doskonałe źródło rodzimej historii i stary kalendarz z 1928 roku stanowiły kanwę spotkania uczniów klasy V c z pasjonatem - regionalistą Stanisławem Przygodzkim, w ramach projektu: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966”. Odbyło się ono 1 lutego 2016 r. w gmachu miejscowej biblioteki publicznej. Wszystko w celach głębszego poznania zabudowy Goliny z lat powojennych ubiegłego wieku.

Poprawiony: czwartek, 25 lutego 2016 17:29
Więcej…
 
1050 lat po Chrzcie Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 16:05
Skalowanie czcionki:

Mieszko i Dobrawa na ikonografii

WystawaKażdy chrześcijanin posiada metrykę swojego chrztu. W odpowiednich okienkach na tym dokumencie wypisane są: data tego wydarzenia, nadane imię, imiona rodziców i chrzestnych. Czy taką metrykę posiada także nasz kraj, skoro jak wiemy w 966 r. symbolicznie przyjął chrzest? Jak najbardziej. Jednak należy pamiętać, że w rubryce imię nieWystawa wpisalibyśmy Polska, bo taka nazwa nie była używana w X w. Idealnie jednak pasowałby tu Mieszko I, gdyż proces chrystianizacji zaczął się właśnie od chrztu władcy. A gdyby zapytać, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej naszego kraju? Większość historyków odpowiedziałaby, że to jak najbardziej i zasłużenie książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. 1050 lat temu chrzest księcia Polski Mieszka I zapoczątkował chrystianizację naszego kraju. Tym samym włączył on formujące się państwo do wspólnoty silnych europejskich krajów.

WystawaZ tej okazji w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie przygotowane zostały tematyczne gazetki przedstawiające ikonografię Mieszka I i jego małżonki Dobrawy. O ich pomysłowe wyeksponowanie zadbały Monika BorekKinga Bąkowska. Okolicznościowa wystawa na korytarzu szkoły prezentuje ilustracje i krótkie opisy biograficzne wyżej wymienionych postaci. Co ważne, upamiętnia pierwszą historyczną parę książęcą z dynastii Piastów, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. 

Kinga Bąkowska

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 16:05
 
Lokalny patriotyzm PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 29 kwietnia 2016 07:52
Skalowanie czcionki:

Ku pamięci Poznańskiego Czerwca' 1956

LogoDla uczczenia 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca'56 społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie weźmie udział w ciekawym projekcie. Ma on na celu kształtowanie lokalnego patriotyzmu i kultywowanie rodzimej historii. W cykl kreatywnych działań, którym przyświeca hasło: „Poznański Czerwiec'56. Pamiętamy!” wpiszą się przygotowanie: albumów, plakatów, prezentacji multimedialnych, okolicznościowej wystawy, happeningu, a także warsztaty historyczne i projekcja tematycznych filmów. Realizację wspomnianych założeń zaplanowano od 4 maja do 15 czerwca 2016 r. O podjętych inicjatywach informować będziemy na bieżąco.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 15:38
 
Dzień Głośnego Czytania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 30 września 2016 13:00
Skalowanie czcionki:

Czytamy!

Dzień Głośnego Czytania29 września 2016 r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Jest to wspaniała okazja aby promować czytelnictwo i rozbudzać zainteresowania książką. Każda klasa otrzymała krótkie opowiadanie Moniki Abraszewskiej pt. „Bajka o odważnej pszczole” podzielone na cztery części. Podczas każdej lekcji chętny uczeń czytał kolejny fragment opowiadania. Aby usłyszeć finał, uczniowie zebrali się na placu apelowym podczas długiej przerwy. Oliwia Szwat, uczennica kl. VIa, odczytała ostatni fragment opowiadania. Przedsięwzięcie zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki: Magdalena Mielcarek Mirek i Ewelina Piaskowska w ramach ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Wszyscy chętni mogą również wziąć udział w konkursie plastycznym zorganizowanym dla najbardziej uważnych słuchaczy. Należy przedstawić wybrany fragment wysłuchanej historyjki w formie rysunkowej. Technika oraz format pozostają do wyboru uczestników, a termin składania prac mija 3 października 2016 r. Zapraszamy wszystkich do udziału i gwarantujemy ciekawe nagrody.   

Ewelina Piaskowska

 
Katyń…. Chcemy pamiętać! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 19 kwietnia 2013 21:50
Skalowanie czcionki:

Uroczyste obchody Zbrodni Katyńskiej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego Golinie [GALERIA]

Czekał Katyń na pomnik pamięci, czekał Katyń na prawdy słowo…

Kwiecień od czterech lat w  gminie Golina, dzięki działaniom Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, to miesiąc pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Czczenie poległych jest niejako wpisane w funkcjonowanie tej placówki, w ten sposób społeczność szkolna wskazuje właściwy kierunek postawy obywatelskiej. Pokazujemy, że pamiętamy nie tylko przy okazji „szumu medialnego” i okrągłych rocznic. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę ludobójstwa dokonanego na elicie narodu polskiego z woli Stalina. To także 3. rocznica odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu oraz Wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Salwa honorowaZ tej okazji dnia 15 kwietnia, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody. Rozpoczęła je Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych i wojska. Po przemarszu, na placu szkolnym golińskiej podstawówki gości powitał Burmistrz Goliny, Tadeusz Piotr Nowicki. Uczniowie, pod kierunkiem Pauliny Kubsik i Moniki Łasińskiej, zaprezentowali swój występ. Zarówno recytacja, jak i wokal wywołały sporo emocji. Następnie został odczytany Apel Pamięci, a po nim salwa honorowa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, składanie kwiatów. Całość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie oraz Grupa Rekonstrukcji z II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie.  Jak zawsze, mogliśmy liczyć na obecność zacnych gości z powiatu oraz rodzinę Michała Kobylińskiego. Nie mógł przybyć senator RP Ireneusz Niewiarowski, jednak przysłał list skierowany do obecnych na uroczystości. Po części oficjalnej goście mogli podziwiać wystawę będącą owocem pracy uczniów (talenty plastyczne i poetyckie) i nauczycieli. Można było zobaczyć dokumentację związaną z życiorysem naszych lokalnych bohaterów. Każdy z gości otrzymał pamiątkowy folder.

Burmistrz Tadeusz NowickiBurmistrz podkreślił w swym przemówieniu, że społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie podejmuje trud  odnajdywania  nazwisk ofiar z naszego regionu, poznawania ich losu i  krzewienia tej wiedzy. Katyń był mitem, dziś prawda zaczyna brzmieć. Brzmieć konkretnym nazwiskiem, biografią. Dzięki działaniom Golińskiej podstawówki mieszkańcy gminy i okolic poznali postać Michała Kobylińskiego - kierownika Szkoły Podstawowej w Golinie oraz Stanisława Litmanapolicjanta Państwowej Policji. Burmistrz podziękował także za to, że placówka ta krzewi patriotyzm z niezwykłym zaangażowaniem i daje „żywą lekcję historii”. Młodzi ludzie bywają zmęczeni martyrologią narodu polskiego, ale to nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za budowanie tożsamości narodowej. Kierując się tą myślą, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie cyklicznie podejmuje szereg działań, czego uwieńczeniem są uroczyste obchody, o których goście wyrażają się z wielkim uznaniem (dowody tego pozostają na kartach pamiątkowych ksiąg). Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca nauczycieli i pracowników obsługi pod kierunkiem pani dyrektor Jolanty Kruckiej,  pani Joanny Smuszkiewicz i Katarzyny Szadkowskiej.

Chcemy pamiętać! Chwała poległym!

Pamiętamy …

Stanisław Litman i Michał Kobyliński
swoim życiem udowodnili,
że miejsce w historii Polski
słusznie ci Panowie zdobyli.

Zagórów, roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego
na świecie powitał – Michała Kobylińskiego.
Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego
dołączył do grona pedagogicznego.

Gdy szkołę wojskową ukończył,
do  Pierwszego Korpusu Polskiego dołączył.
W wojnie polsko-bolszewickiej udział brał
i część swego życia pięknie zapisał.

Następnie był kierownikiem Szkoły w Golinie
i szesnaście lat dbał o jej dobre imię.
Przez Sowietów w Katyniu zamordowany,
zakończył życie człowiek ojczyźnie oddany.

Postać Stanisława Litmana
rok później poznać nam była dana.
Jego życie ze służbą w policji związane,
mieszkańcom Goliny jest dobrze znane.

Będąc aktywnym członkiem orkiestry
na trąbce grał i tym innym życie umilał.
Pełniąc służbę w Golinie - Bolesławę poznaje,
która jego ukochaną żoną zostaje.

W Twerze wielu polskich policyjnych funkcjonariuszy,
wymordowali „ludzie bez duszy”.
Wśród nich nazwisko Stanisława Litmana odczytano,
którego z innymi więźniami pogrzebano.

Osoby, które dla obrony ojczyzny się poświęciły
w naszej pamięci będą i zawsze były.
Ich życie, choć tak krótko trwało,
na liście bohaterów się zapisało.

(Michał Domiszewski, kl. VIc)


Paulina Kubsik

Poprawiony: niedziela, 21 kwietnia 2013 11:30
 
1050. rocznica obchodów Chrztu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
niedziela, 24 kwietnia 2016 18:02
Skalowanie czcionki:

Wystawa

Wystawa

Chcąc przybliżyć dzieciom i odwiedzającym naszą szkołę  jedną z najważniejszych politycznie decyzji w dziejach Polski, nauczycielki Agnieszka Sołtysiak i Ewelina Piaskowska przygotowały okolicznościową wystawę. Na  korytarzach  stanęły tablice obrazujące przyczyny oraz skutki Chrztu Polski przyjętego przez Mieszka I 1050 lat temu.

Zaprezentowano naWystawa nich twierdzenia historyków wskazujące, że jednym z głównych powodów przyjęcia Chrztu była chęć uniknięcia podporządkowania przez dominujące wówczas w Europie Państwo Cesarskie. Decyzja ta wzmocniła autorytet Mieszka i namaściła go jako władcę. O skutkach przyjęcia przez Polskę Chrztu można mówić głównie w rozumieniu politycznym. Z pewnością umocnił on i skonsolidował państwo Polan, pozwolił utożsamić się z Europą, w której religią dominującą było chrześcijaństwo oraz ułatwił, a może i nawet umożliwił, prowadzenie poltyki zagranicznej z państwami chrześcijańskimi.

Ewelina Piaskowska

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:12
 
Pobiliśmy rekord PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 26 września 2016 11:00
Skalowanie czcionki:

Podsumowanie akcji "Jak nie czytam, jak czytam"

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wspólnie ustanowiliśmy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie z przyjemnością wzięli udział w ogólnopolskiej  akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam", koordynowanej przez nauczycielki - Ewelinę Piaskowską i Żanetę Wilant.

W całej Polsce, 10 czerwca 2016 r. o godzinie 10:00, książki czytało 432 608 osób. To nasz niesamowity sukces i radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawym przedsięwzięciu. Galeria niektórych zdjęć oraz filmów znajduje się na stronie akcji - obejrzyj.

Chcielibyśmy serdecznie pogratulować oraz podziękować za zaangażowanie, ciężką pracę i niezwykłe pomysły. Naprawdę nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji oraz tak spektakularnych pomysłów.

Ewelina Piaskowska

podziekowanie

Poprawiony: poniedziałek, 26 września 2016 11:08
 
Golina kultywuje pamięć zamordowanych w Katyniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 27 kwietnia 2012 21:49
Skalowanie czcionki:

Kolejne uroczystości organizowane przez Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Golinie [GALERIA]

Kwiecień śmiało można nazwać „Miesiącem Pamięci Mordu Katyńskiego”. W wielu miastach z tej okazji społeczeństwo czci ofiary tej rzezi.

Msza św.Dzięki inicjatywie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego mieszkańcy Goliny również mieli taką okazję. W tym roku przypada 2. rocznica odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu – kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. 18 kwietnia społeczność szkolna, lokalna oraz zaproszeni goście z gminy i powiatu wzięli udział we Mszy Świętej. Uczestniczyły w niej sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie oraz szkolne. Po mszy nastąpił przemarsz na plac szkolny, na którym przebiegała dalsza część uroczystości. Po przemówieniach zacnych gości nastąpiło wkopanie Dębu Pamięci poświęconego Stanisławowi Litmanowi- aspirantowi Policji Państwowej. Dokonali tego przedstawiciele rodziny Litmana, burmistrz Goliny Tadeusz Piotr Nowicki oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP w Golinie. Goście złożyli kwiaty, między innymi senior rodu rodziny Kobylińskich, pan Jan Kobyliński, oraz pan Andrzej Boruch  - przedstawiciel rodziny Litmana. Doniosłości  dodała salwa honorowa i odczytanie Apelu Pamięci. Całość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie oraz Grupa Rekonstrukcji z II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Ponadto goście mogli podziwiać talent recytatorski (przygotowanie: Paulina Kubsik) i wokalny (przygotowanie: Monika Łasińska)  uczniów golińskiej podstawówki,a także zdolności plastyczne, czego owocem była wystawa prac poświęconych Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość„Perfekcyjna organizacja”, „profesjonalizm”, „doskonałość” … - to niektóre słowa, jakie zostały zapisane przez gości na kartach kroniki szkolnej i specjalnej Księgi Pamiątkowej.  Wzruszających wpisów jest dużo, to motywacja dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie do kolejnych, równie spektakularnych przedsięwzięć, w których ta placówka się specjalizuje.

Przygotowanie uroczystości to efekt długich przygotowań, ale mamy nadzieję, że pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej będzie jeszcze dłuższa … W końcu … tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy.

Paulina Kubsik

Poprawiony: sobota, 28 kwietnia 2012 16:18
 
PLASTYCZNIE O CHRZCIE POLSKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
niedziela, 24 kwietnia 2016 17:42
Skalowanie czcionki:

Wystawa w golińskiej podstawówce

WystawaKolorowe i pomysłowe prace plastyczne, wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w GolinieWystawa pod okiem wychowawców, zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie 21 kwietnia 2016 roku. Była to kolejna odsłona przedsięwzięcia upamiętniającego Chrzest Polski  w ramach projektu edukacyjnego „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Przygotowaniem tablic zajęli się: nauczyciel plastyki i techniki – Marek Wendt oraz nauczycielki Anna Neneman – Koprowska, Stefania Jóźwiak, Justyna WystawaSzczot.  Technika kolażu wykorzystana w twórczej pracy dzieci przyniosła zdumiewające efekty, godne podziwu i  zainteresowania. Wykonanie plakatów pobudziło kreatywność uczniów i zainteresowanie tematyką pracy. Ponadto stało się okazją do pogłębiania wiedzy na temat historii naszej ojczyzny. Niewątpliwie oglądanie tak okazałej wystawy uczniowskich talentów jest kolejnym sposobem na naukę i zdobywanie informacji.

Justyna Szczot

 
Akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 26 września 2016 10:50
Skalowanie czcionki:

„Kto czyta żyje podwójnie”

Jak nie czytam, jak czytamO zaletach czytania książek chyba nie trzeba nikomu przypominać. Co innego jednak mówić, a co innego wprowadzić te słowa w czyn. Wspaniała wrześniowa pogoda zachęca do tego, aby spędzać czas na świeżym powietrzu. Wykorzystując sprzyjającą aurę  promowaliśmy czytelnictwo wśród dzieci. W czwartek, 15 września 2016 r. o godzinie 11:00, wszyscy uczniowie naszej szkoły wspólnie utworzyli wyraz CZYTAMY. Usiedli na trawie trzymając w ręku wybraną przez siebie książkę i na chwilę pogrążyli się w lekturze.

Koordynatorkami projektu „Jak nie czytam, jak czytam” były Ewelina Piaskowska i Żaneta Wilant.

Ewelina Piaskowska

Poprawiony: poniedziałek, 26 września 2016 11:06
 
«« start  poprz. 1 2 3 4  nast.  koniec »»

Strona 3 z 4
© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information