W ramach 60. rocznicy wydarzeń
Ciekawe akcje, sprzyjające uczczeniu pamięci robotników – uczestników wydarzeń z 28 czerwca 1956 r. podjęła społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie w ramach specjalnego projektu edukacyjnego. Kolejne dni maja 2016 r. dowiodły siły kolejnych pomysłów.
* Tematyczna gazetka o Poznańskim Czerwcu
Dla upamiętnienia 60. rocznicy od wydarzeń w Poznaniu Agnieszka Sołtysiak, przygotowała przygotowała interesującą, tematyczną gazetkę. Można ją zobaczyć na parterze budynku szkoły. Dokumentowała ona przyczyny, skutki i daty ze strajku robotników „Cegielskiego”. W to wszystko wkomponowane zostały fotografie. Całość przedstawiała się imponująco.
Wspomniane działanie miało bardzo praktyczny charakter. Było też doskonałą okazją do uwrażliwienia młodych serc na to, co dla Wielkopolanina powinno być najważniejsze – mała Ojczyzna, o której powinno myśleć zawsze, nie tylko w chwilach ciężkich, trudnych czy choćby od święta. Warto choć przez chwilę pochylić się nad własną tożsamością narodową – szczególnie tą w lokalnym znaczeniu.
* Kartki pocztowe o Poznańskim Czerwcu
Kolejnym sposobem na nietuzinkowe utrwalenia 60. rocznicy wydarzeń z Poznania było przedstawienie ich na
kartkach pocztowych i znaczkach. Zostały one wykonane na prośbę Iwony Kasprzak przez jej wychowanków – klasę Ia. Każda z prac była jedyna i niepowtarzalna w swoim rodzaju. Uczniowie przy pomocy rodziców wykonali godne uwagi, piękne prace.
* Albumy o Poznańskim Czerwcu
Dobrze się złożyło, że inna inicjatywa w ramach projektu spotkała się z pełną aprobatą dzieci. Chodzi tutaj o autorskie albumy wykonane przez uczniów klasy IIIb, których wychowawczynią jest Alina Król. Także i tutaj dzieci wykazały się nie lada potencjałem twórczym. Zdjęcia i rysunki wydarzeń z 1956 r. ładnie komponowały się z sobą, tworząc przemyślaną całość.
* Szkice krzyża Poznańskiego Czerwca
Od kilkudziesięciu lat na placu Mickiewicza w Poznaniu znajduje się wyjątkowy pomnik. Upamiętnia on wydarzenia z 28 czerwca 1956 r. To obelisk w kształcie krzyży. Właśnie ten pomnik postanowili zobrazować za pomocą szkiców ołówkiem wychowankowie Żanety Wilant – uczniowie z klasy Ic. Ich samodzielna praca przyniosła zamierzone efekty, każda bowiem była bardzo oryginalna w przekazie tematu.
Przemysław Ciesielski